Haber

İYİ Parti’nin 81 ilde aday kararı: Ana hedef 2028, 2024’ün provası olacak

ANKARA – Millet İttifakı’nın iki kurucu partisinden UYGUN Partisi’nin lideri Meral Akşener’in ‘aday kim kazanacak’ konusunda ısrar etmesi, masayı ve Türkiye’yi sarsarak Altılı Masa’dan ayrılması ve ardından iki belediye başkanını ‘oyuna’ dahil ederek masaya dönmesi; Bunlar geride bıraktığımız seçim sürecine damgasını vuran önemli gelişmelerdi.

Seçim sonrası kongresini gerçekleştiren ve parti içi tartışmaları tüketen YETERLİ Partisi, yeni dönemde de ‘saldırgan bir satranç oyuncusu’ gibi saldırılarına devam etti. Parti teşkilatları ve idari kademelerle yapılan değerlendirmelerin ardından GÜZEL Partisi, seçim ittifaklarının Türkiye’ye ve İYİ Parti’ye zarar verdiğini tespit ederek ittifaklardan koptu. İttifaklar yoluyla açık bir fark yaratılsa da yerel seçim işbirliklerine kapı aralık bırakıldı. Ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6 Eylül’de gazeteci Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada, 81 ilde kendi adaylarını çıkaracaklarını söyleyerek, açık bıraktığı kapıyı tamamen kapattı.

İYİ Parti yöneticileri, bugün (13 Eylül) yapılacak Genel Yönetim Kurulu toplantısında resmi olarak karara bağlanacak bu duruştan geri adım atmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Ancak başta televizyon ekranlarında yer alan pek çok yorumcu, gazeteci ve siyaset bilimci, partinin seçim öncesinde bu kararı gözden geçireceğini ve özellikle İstanbul’da yerel iş birliğinin yeniden inşa edileceğini düşünüyor.

Tüm bu süreçlerde DÜZGÜN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’in yakın kadrosunda görev yapan ve kongre sonrasında yerel yönetimlerin görevlendirildiği DÜZGÜN Partisi Yerel Yönetimler Lideri Burak Akburak ile konuştuk. YETERLİ Partisi’nin 12 bölgede aday arayışına başladığını belirten Akburak, sorularımıza şöyle yanıt verdi:

‘GİK’TE SÜRPRİZ BEKLİYORUM’

Partinizin 81 ilde aday gösterme kararı bugün yapılacak Genel Yönetim Kurulu toplantısında karara bağlanacak. Bir sürpriz beklemeli miyiz?

Herhangi bir sürpriz beklemiyorum. Genel eğilim bu yönde.

Meral Akşener’in 6 Eylül’de Fatih Altaylı’ya ’81 ilde adaylarımızı göstereceğiz’ açıklamasına kadar, özellikle İstanbul ve Ankara’da iş birliğine kapılarınızı tam olarak kapatmamıştınız. Ne oldu da bu kadar net bir açıklama yapıp kapıları kapattınız?

Belirli, tek bir olayın sonucu değildir. UYGUN Partisi parti olarak kendi kurumsal kimliğini ortaya çıkarmak istemektedir. Partinin mutlaka seçime tek başına girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Amacımız yerel seçimlerde başarıyı yakalamak ve bunu genel seçimlere taşımaktır. Bu partiyi iktidara getirmek için kurduk. Biz ülkeyi yönetmek ve hizmet etmeye devam etmek istiyoruz. Dolayısıyla bu hedefi olan bir siyasi partinin kendi projelerini anlatması ve tek başına durması gerektiğini gördük.

‘2019’DA İKİ PARTİYİZ KAZANDIK, YİNE İKİ PARTİ OLARAK KAZANABİLİRİZ’

Altılı Tablo sürecinde kendinizi açıklamanıza engel olan gelişmeler nelerdi?

Mesela iki belediye başkanının genel başkan yardımcısı olması ve genel başkanların da partilerinin başında bu sürece katkıda bulunması gerektiğine inanıyorduk. Bu da tartışıldı. Ancak son toplantıda bunların hiç konuşulmadığı, diğer genel liderlerin bundan haberi olmadığı görülüyor. Dolayısıyla insanlar olaya şöyle baktı; 7 cumhurbaşkanı adayı mı olacak?

Ya da Sayın Davutoğlu diyor ki, bir konsey oluşturulsun, konseyin kararı Cumhurbaşkanına iletilsin ve Cumhurbaşkanı da o kararı uygulasın. Biz parlamenter sistemi bu şekilde anlatırken karşı taraf “daha kolay karar alıyor, Türkiye’nin önünü açıyor, hareketliliğini artırıyor” dedi. Önünde 7 kişi duruyordu. Bunun kabul edilmesi gerekiyor. 2019 seçimlerinde iki partiydik. Biz iki parti olarak AK Parti’nin güçlü olduğu bir dönemde kazandık. Neden şimdi 7’miz onların karşısında durduk? Bunu iki parti olarak tekrar yapabilirdik ama yapamadık.

‘İYİ PARTİ AK PARTİ’NİN ALTERNATİFİ OLARAK GÖRÜLEN BİR SİYASİ PARTİ’

HDP üzerinden de bizi kontrol etmeye çalıştılar. Çünkü GÜZEL Partisi gerçekten AK Parti’nin alternatifi olarak görülen bir siyasi partidir. Ama biz Cumhuriyet Halk Partisi’yle birlikte olduğumuz için bizi ‘HDP, PKK’yla birlikte’ diye tanımlamak istediler. Bu tür argümanlar da geçerliydi. Herkes biliyor ki YETERLİ Partisi’nin kurumsal kimliği, İYİ Parti’nin genel başkanından en ücra ilçe yönetimine kadar hiç kimsenin HDP veya PKK ile bir ilgisinin olmayacağıdır. Ancak bu ekiple birlikte hareket ettiğimiz için kendimizi çok iyi anlatamadık ve başarısız olduk.

‘AK PARTİ’NİN YERİNE GEÇECEK PARTİ İYİ PARTİDİR’

Peki DÜZGÜN Partisi bu kararı almak zorunda mıydı?

Evet YETLİ Partisi bu kararı vermek zorunda kaldı. İYİ Parti kendi insan kaynağıyla hem Türkiye’yi yönetebilecek hem de belediyelerde başarılı olabilecek güce sahiptir. “Şimdi zamanı mı?” diyorlar. Evet artık bunun zamanı geldi. Türkiye’nin siyasi yolculuğuna baktığımızda bu dönemin geldiğini görüyoruz. AK Parti’nin son dönemi olduğunu, onun yerine başka bir partinin geleceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. O siyasi parti İYİ Parti’dir.

‘NEDEN İTTİFAKLARI ZORLUYORUZ, BÖLMEK ZORUNDAYIZ’

50+1 ittifakla olmuyor, olmuyor. Cumhuriyet Halk Partisi hiçbir zaman bitmeyecek bir siyasi partidir. Açık bir oy tabanı var. O kütleden ne yukarı ne de aşağı iner. Milliyetçi Hareket Partisi her zaman var olabilecek ideolojik bir partidir. Tepesi çıkmıyor, aşağı inmiyor; sonludur. O halde merkezci bir partinin oy açısından diğer tüm partilerden daha iyi performans göstermesi gerekir. Anadolu’da ve Karadeniz’de Cumhuriyet Halk Partisi’ne dair belli bir algı var. O zaman neden zorluyoruz? Bu nedenle ayrılmamız gerekiyor.

‘ANA HEDEFİMİZ 2028, 2024 BUNUN PROVASI OLACAK’

İnsanlar “Olduğun gibi gel. Milliyetçi, demokratik, kalkınmacı çizginizle gelin. “Klasik merkez parti profiliyle gelin ki, AK Parti’nin yerine ben geçeyim.” Bunu görüyoruz. 2028 seçimlerine doğru ilk adımı net bir şekilde atıyoruz. Bizim asıl hedefimiz 2028. YETLİ Parti 2024 yerel seçimlerinde çok iyi oy alacak ve bu 2028’in provası gibi olacak. 2028’de de AK Parti’yi yeneceğiz.

‘YAVAŞ VE İMAMOĞLU, ADAYLIK DUYURUSUNDAN ÖNCE NEZAKET ZİYARETİNDE OLABİLİRDİ.’

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu sizin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiğiniz iki isimdi. Mevcut durumda yerel seçimlerde onları desteklemeyeceksiniz. Adaylıklarını açıklamadan önce size gelip sizinle iletişime geçmelerini bekler miydiniz? Herhangi bir kırgınlık var mı?

Hiçbir kırgınlığımız yok ama bunların normal olması gerekirdi. Böyle bir adaylık açıklaması yapılmadan önce nezaketen de yapılabilirdi. Sonuçta onlar hâlâ Millet İttifakının belediye başkanları. Zaferlerine katkıda bulunduğumuz adaylar. Gelmelerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Nezaketten gelmeleri gerekirdi. Siyasette nezaket değerlidir. Adaylığını açıkladılar, bilgimiz yok. Yapılabilecek hiçbir şey yok. Sonuçta onların özgür iradesini ve başarısını dileyeceğiz.

‘KAZANDIĞINIZDA KAZANDIRMIYORUZ, KAYBETTİĞİNDE KAYBETTİRİYORUZ’

2028 seçimlerinde partinize fatura edilmek üzere kendi adaylarınızı gösterme kararınızda bir acele yok mu?

3-6 Mart’ta başta bazı gazeteciler olmak üzere bizi parçaladılar ama bugün seçmen bize bir şey söylemiyor, bizi suçlamıyor. Çünkü niyetimizi gördü ve anladı. Böyle bir tepkinin gelişeceğini düşünmüyorum.

Bir de “İYİ Parti kaybeden olmak mı istiyor?” onlar sorar. Bunu söyleyenler 2019’da seçimi kazandıklarında “İYİ Parti sayesinde kazandık” mı dediler? Hiç duymadım.
“HDP kazandı” dediler. Kazandırdığımızda kazandırmıyoruz, kaybettirdiğimizde kaybettiriyoruz. Bunu söyleyenler ne kendi köşelerinizde ne de televizyon programlarında “İstanbul İYİ Parti sayesinde kazanıldı” demedi. Hiç teşekkür ettiğini duymadım.

‘2019’UN BİR HİKAYESİ VARDI, BUGÜN RUH YOK’

2019’daki işbirliğiniz 2023’ü kazanmaktı. Bugün de o ruh yok mu?

“2019’da kazanırsak seçmenin umudunu artıracağız ve o umutla 2023’te kazanıp 2023’ün önünü açacağız” diye düşündük. 2019’un bir hikayesi vardı. Bugün o ruh yok. İstanbul’u aldıktan sonra Türkiye’nin alınabileceğine inanıyorduk ama alınamayacağını gördük. Kaçınılmaz olarak yıpranırsınız. İlişkiler yıpranıyor. Adaylık sürecinde yaşadıklarımız bizi çok yordu ve üzdü. Kendi başkanımı başkan yapmak isterim. O vazgeçti. ‘Ülkenin kazanmasını istiyorum’ dedi. 2019 yılında hiçbir şey sormadan, elimiz boş bir anlaşma imzaladık. Dolayısıyla biz de bu süreçten memnun değiliz, partililerimiz de.

‘CHP KENDİNE GÜVENİR’

Seçim yaklaştıkça partinizin bu kararını yeniden değerlendireceği yönünde kamuoyunda bir beklenti var. Bazı CHP’liler de kapının tam olarak kapanmadığına inanıyor. Kapıyı tekrar açmak mümkün mü?

CHP’den böyle bir açıklama duymadım. Kararımızı açıkladıktan sonra Faik Bey (Öztrak) “Kazanabiliriz” dedi. Kendilerine güveniyorlar. Bence çok güzel. 81 ilin tüm ilçe ve beldelerinde kendi adaylarımızla bu seçimlere gireceğiz. Kararımız belli.

‘Adaylarımızı aramaya başladık, İŞBİRLİĞİ GÜNDEMİ YOK’

Şu anda 12 bölgedeki bölge koordinatörlerimiz yeterli belediye başkan adayını ve belediye meclis üyesini bulmak için sahada. Çok önemli oylar alacağımız yerler var. Biz kendi işimize bakıyoruz. UYG Partisi’nin ittifak ve iş birliğine yönelik herhangi bir çalışması, beklentisi ve gündemi yoktur. Hiçbir taraftan işbirliği teklifi gelmedi, biz de hiçbir tarafa işbirliği teklifinde bulunmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi bizimle işbirliği yapmak isterse gelip konuşacak, ‘Bizim böyle bir talebimiz var’ diyecekler. O zaman bakacağız ama asla böyle bir isteğimiz, böyle bir beklentimiz yok.

‘UMUTLARINIZI ARTIRACAĞIZ’

Kendi gücümüzle, kendi insan kaynağımızla yeni bir yol açmak istiyoruz. Millete yeni bir umut olmak istiyoruz. Umutları yeniden büyüteceğiz.

‘İSTANBUL’U ALACAĞIZ’ DEMEK ŞİMDİ ÇOK TARTIŞICI OLUR

İstanbul’u kazanacağınızı mı sanıyorsunuz?

‘İstanbul’u alacağız’ demenin şu anda pek çok tartışması olur. Ama ilçelerde çok iyi adaylarla İstanbul’da çok iyi olabileceğimize ve çok yüksek oylar alabileceğimize inanıyorum.

Bahsettiğiniz aday çalışmaları nasıl gidiyor? Ümit Özlale’nin İzmir’de çalıştığını biliyoruz. Başka net isimler var mı?

Sahada çok olumlu geri dönüşler var. Genel Müdürlüğe de çok sayıda başvuru var. Doğru adayları belirleme konusunda iddialıyız. İYİ Parti’nin temsilcilerine ve yapısına bakın. Behçet Saatçi, Hasan Subaşı, Burhanettin Kocamaz, Ahmet Eşref Fakıbaba; Gerçek belediyeciler var ve çok sağlam bir altyapı var. İYİ Parti’yi çok iddialı göreceksiniz.

‘GÖKHAN ZAN NEDEN HATAY’DAN ADAY OLMAMALI?’

Hatay milletvekili adayınız Gökhan Zan’ın adı adaylık için sosyal medyada geçiyor. Herhangi bir açıklama var mı?

Herhangi bir bağlantımız olmadı ama neden olmasın Gökhan Zan? Sonuçta o bizim partilimiz ve sevdiğimiz kişi; Kendisi Hatay halkının çok sevdiği ve Hatay halkının da koruduğu bir insandır. Neden?

‘İYİ PARTİ AMACA YAKALANAN GENİŞ BİR KİTLENİN SESİ OLACAK’

Nasıl bir belediyecilik hedefliyorsunuz?

Yerel bir çalıştay düşünüyoruz, ‘Nasıl bir belediyecilik?’ sorusunun yanıtını vereceğimiz bir manifestoyu ekim ayında yayınlayacağız. Kentsel hareketlilik, mülteciler, deprem gibi birçok konuda determinizm anlayışımızı anlatacağız.

İnsanların takım fiyatına göre oy vermesini istemiyoruz. Projelerimizle öne çıkmak istiyoruz. Yerelde başarı hikayelerimiz var. 1955 yılında Susurluk’ta kurulan bir şeker fabrikası kapanmak üzereyken, genç genel müdürü belediye başkanımızı ziyaret etti. Belediye başkanımız belediyenin arazilerini temizliyor ve şeker pancarı ekiliyor. Daha sonra fabrikada işleniyor ve orada üretilen şekerler halka ücretsiz olarak dağıtılıyor. Demre’de okul çağındaki çocuklara ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği imkanı sunan Rüzgar Gülü projemiz var. Belediye başkanımız Yozgat Yerköy’e yeni bir mezbaha yaptırmak istiyor. Sadece makine parkının taşınması için 680 bin liralık teklif geliyor. Personeli arayarak işe birlikte başlıyorlar ve 710 bin liraya hareketli bina inşaatı dahil her şeyi birlikte yapıyorlar. Bu başarı hikayelerini artırmak istiyoruz.

Önce belediye seçimlerinde, sonra yerel seçimlerde kendi kimliğimizle, kendi adaylarımızla, kendi projelerimizle, kendi programımızla ses getireceğiz. GÜZEL Partisi, arafta kalmış, ortada kalmış geniş bir kitlenin sesi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler