Yaşam

Müteferrika Matbaasının İlk Eseri ‘Vankulu Sözlük’ Küçükçekmece İmzalı Kitaplar Müzesi’nde

Küçükçekmece Belediyesi İmzalı ve İlk Baskı Kitaplar Müzesi, yazar imzalı ilk baskıları kitapseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Yazar ve Kitap Koleksiyoncusu Selçuk Altun’un kütüphanesinden 1729 yılında Osmanlı’da İbrahim Müteferrika matbaasında basılan ilk kitap olarak kayıtlara geçen ve 2020 Nobel ödüllü Amerikalı şair Louise Glück’ün imzalı kitabı “Vankulu Sözlük” ‘Vita Nova’, İmza Müzesi bir ay boyunca kitapseverlerin ziyaretine açık kalacak.

İmzalı Eserler Müzesi söyleşilerinin ilk konuğu “Selçuk Altun” oldu

Kentin kültür havzasına katkı sağlamak ve yeni ufuklar kazandırmak amacıyla birbirinden değerli kitapseverleri ve nadide koleksiyonları edebiyatseverlerle buluşturan Küçükçekmece Belediyesi, İmzalı Kitaplar Müzesi söyleşilerinin ilk konuğu olarak Muharrir Selçuk Altun’u ağırladı. Moderatörlüğünü Muharrir Metin Celal’in yaptığı söyleşide gençlerle öne çıkan Altun, kitap koleksiyonu, bibliyografyası, nadide ve imzalı kitapları ve eserleri hakkında eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdi.

Söyleşiye katılan Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, konuk ve katılımcılara teşekkür ederek, alanında küçük koleksiyonların ve ustaların her ay İmza Müzesi’nde kitapseverlerle buluşmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Altun’un koleksiyonundan 11 nadide ve imzalı eser kitapseverler tarafından bir ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Türkiye görsel sanatlar tarihinin birincil kaynaklarını oluşturmayı amaçlayan müzenin kalıcı teşhir alanında yazar imzalı 386 adet ilk baskı kitap bulunmaktadır. Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Cennet Kültür Sanat Merkezi’ndeki İmza Müzesi, Pazartesi günleri hariç 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu