Haber

Samsun’daki eski AVM binası depremzedelere yardım merkezi oldu

SAMSUN Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için başlattığı seferberlik, halkın desteğiyle çığ gibi büyüyor. Bu kapsamda belediye, otogarın karşısındaki 37 bin metrekare alana sahip eski AVM binasını kentte ağırlanacak afetzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde dönüştürdü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen iki büyük depremin ardından harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, depremzedelerin yaralarını sarmak için çalışıyor. Depremde kaybolan vatandaşlara kucak açan Samsunluların takviye kuvvetleriyle topladığı yardımlar, depremzedelerin kurtarılabilmesi amacıyla otogar genelinde 37 bin metrekarelik alana sahip bir yardım merkezine dönüştürüldü. yardımı afetzedelere hızla dağıtın. Vatandaşlardan gelen ‘Deprem Bölgesi Yardım Kabul Aracı’na giysiden yatağa, çocuk bezinden elektrikli ısıtıcı ve battaniyeye kadar her türlü yardımı yükleyen gruplar, malzemeleri yardım merkezine getiriyor. Gönüllülerin de desteğiyle burada yardımlar tek tek kontrol edilip ayrıştırılıyor. Yaklaşık 500 kişilik bir ekip tarafından istekli vatandaşlarla birlikte yürütülen bu çalışmalarda zaman zaman duygulu anlar yaşanıyor.

Bölgeye çok sayıda yardım malzemesi gönderilirken, Samsun’da ağırlanacak depremzedelerin ihtiyaçları da bu yardım merkezinden karşılanacak. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli misyoner Remziye Altınok, “İçimiz kan ağlıyor. Oraya gidemedik, çalışmalara katılamadık. Televizyonlarda görüyoruz. İnsanlarımız toprak altında kurtarılmayı bekliyor. Burada bağışları ayırarak yardım hazırlıyoruz. Orada olamasak da depremzedelere faydalı olacağımız için içim rahat” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, deprem bölgesindeki arama kurtarma ve lojistik çalışmalarına 360 işçinin katıldığını belirterek, “Kahramanmaraş ve ilçelerinde her gün 30 bin afetzedeye sıcak yemek veriyoruz. Yine arama kurtarma çalışmalarımız var. Hatay ve Adıyaman’da kurtarma ve itfaiye ekipleri 180 iş makinemiz var.Bölgede enkaz kaldırma çalışması yürütüyoruz” dedi.

aydintepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu