Haber

Trakya Üniversitesi 80 ülkeden öğrencilerine eğitim veriyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin 80 ülkeden uluslararası öğrencilere eğitim verdiğini belirtti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Trakya Üniversitesi’ne kayıt yaptıran ve Dil Eğitimi ve Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Türkçe öğrenen Etiyopyalı öğrenciler, Prof. Dr. Tabakoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette yaptığı konuşmada Tabakoğlu, üniversitenin 80 ülkeden uluslararası öğrencilere eğitim verdiğini belirtti.

Trakya Üniversitesi’nin coğrafi ve kültürel yakınlığı nedeniyle Balkanlar ile yakın ilişkileri olduğunu kaydeden Tabakoğlu, bu ilişkilerin Balkanlar ile sınırlı olmadığını söyledi.

“Biz büyük bir imparatorluğun mirasçılarıyız. Kökleri Edirne’de olan ve üç kıtaya yayılan medeniyetimizin tüm coğrafyası ilgi alanımızdır. Ülkemizin Afrika açılımı vardır. Etiyopya’nın Harar bölgesi ise Osmanlı mirası Harar Türklerinin yaşadığı bölgeyi bugün Hararlı öğrencilerimiz, “Bu kültürel ve tarihi yakınlığın sonucu olarak üniversitemizi ve Türkiye’yi tercih ettiler. Buradan gelen öğrencilerin ortasında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimizi en yetkin şekilde yetiştirip, ülkemizin ve üniversitemizin kültür elçileri olarak mezun edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu